HAIYAAAA!! Whats Happening to Bango ya Mzee Ngala!!!?

Posted on October 13, 2010

10



Apparently mambo si mazuri katika bendi ya Bango Sounds…

 

The Bango Sounds. (Those Circled have left)

 

Mzee Ngala anafahamika kwa muziki wake lakini changamoto kubwa kwake ni hili: Aa-manage vipi kuzuia wanachama wa bendi yake kujiuzulu kila uchao kukicha?
Our highly reliable source intimates to us that Bango sounds has been shocked at the departure of its lead Saxophonist Emannuel Yaa aka Mannu.

 

Saxophonist par excellence: Emmanuel Yaa aka Manuu

 

To make matters worse, he is the grandchild to Mzee Ngala, something that has not been received well with the old man.
Before Yaa, there were other notable exits from the band, most importantly Stephen Katana who used to perfectly play the Trumphet at Bango sounds…
Stephen joined Utamaduni Band……

Is this the death of Bango Sounds??

Anyone OUT there who has some info on the domez @ Bango Sounds tafadhali nitumie mail: mombasa411@gmail.com